Кафедра інфекційних хворобІсторія кафедри інфекційних хвороб
Кафедра інфекційних хвороб Запорізького інституту удосконалення лікарів має два періоди свого становлення. Перший період – одеський, де була організована кафедра, і другий період – запорізький, після переїзду Одеського інституту удосконалення лікарів у Запорожжя в 1955 році. В Одесі кафедра була організована в 1926 р. професором Стефанським В'ячеславом Карловичем, яку він очолював до 1946 року.
В 1947 році на посаду завідувача кафедри прийшов професор ЛАЦИНІК ЮХИМ ЯКОВИЧ. Викладачами кафедри були колишні демобілізовані військові лікарі, їх першими асистентами були ОНИЩЕНКО ТАЇСІЯ ЮХИМІВНА і ДУКА ТЕТЯНА ВАСИЛІВНА, які захистили кандидатські дисертації в одеський період. Науковий напрямок кафедри: вивчення кишкових інфекцій (дизентерія), зоонозних (туляремія) і повітряно-краплинних інфекцій (скарлатина).У м. Запоріжжя переїхали тільки асистенти. Очолювала кафедру тимчасово протягом року Онищенко Т.Ю.
З 1956 р. по листопад 1969 р. кафедрою завідував кандидат медичних наук, доцент, а потім професор ПОПКОВА ЄВГЕНІЯ ГЕОРГІЇВНА.
Попкова Євгенія Георгіївна (доцент, професор, зав. каф. ЗМАПО з 1956 р.). Попкова Є.Г. народилася 20 грудня 1896 р. в м. Дніпропетровську. У 1919 р. закінчила Харківський медичний інститут. Після його закінчення працювала лікарем амбулаторії, ординатором інфекційної лікарні, помічником головного лікаря. З 1934 по 1939 рр. - асистент кафедри інфекційних хвороб Дніпропетровського медичного інституту. З 1937 року – завідувач кафедрою. У 1940 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Про епідемічний паротит та про нейротропність його вірусу». Під час фашистської окупації Дніпропетровська Є.Г.Попкова організувала і керувала підпільною групою медичних робітників на базі інфекційної лікарні, де подавала на комісію під різними прізвищами самих безнадійних хворих, домагаючись їхнього звільнення. Група здійснювала втечі військовополонених, що знаходилися на лікуванні у інфекційній лікарні. Усього група Є.Г.Попкової звільнила понад 800 чоловік. Крім того, вона надала медичну допомогу 5 тис. тяжкопораненим військовополоненим У книзі П.Решива «Герої підпілля» написано: «підпільники, самі люди великої відваги, захоплювалися мужністю свого керівника - Є.Г.Попковою». У повоєнні роки, з грудня 1948 р. по березень 1956 р. Є.Г.Попкова - доцент, завідуюча кафедрою дитячих інфекцій Дніпропетровського медичного інституту. За цей час під її керівництвом було захищені 2 кандидатські дисертації. У 1954 р. була опублікована монографія «Інтубація». У серпні 1956 р. наказом Міністерство Охорони здоров'я УРСР була переведена у створений Запорізький медичний інститут удосконалення лікарів (ЗМАПО) на посаду завідуючої кафедри інфекційних хвороб. У 1966 р. Є.Г. Попковой було присвоєно вчене звання «професор». Багатогранна трудова діяльність Попкової Є.Г. була відзначена урядовими нагородами: Орден Трудового Красного знамені. Медаль «За доблесну працю у ВВВ», значок «Відминник охорони здоров'я». Наказом Ради Міністрів УРСР (постанова від 18.06.1975 р. № 346) інфекційній лікарні міста Дніпропетровська присвоєно ім'я професора Є.Г. Попкової. У складі кафедри в цей період працювали:
Науковий напрямок кафедри - проблеми кишкових інфекцій (черевний тиф, дизентерія, сальмонельоз, хвороба Боткіна), вірусних інфекцій (грип, ОРЗ, пневмонії), зоонозів (токсоплазмоз).
У лікувальну практику було впроваджено: 1. Специфічна діагностика і лікування токсоплазмозу. 2. Імуно-хіміотерапія черевного тифу. 3. Терапія при вірусних крупах у дітей. 4. Холеграфія і релаксаціонна дуоденографія при різноманітних жовтяницях. 5. Застосування пірогеналу для лікування затяжних форм вірусного гепатиту. 6. Застосування коротких циклів гормонотерапії при вірусному гепатиті. 7. Застосування дезоксірибонуклеази для лікування хворих оперізуючим лишаєм. 8. Оксигенотерапія при вірусному гепатиті.
Дука Тетяна Василівна (д.мед.н., професор, з 1969 р. – завідувач кафедри).Тетяна Василівна ДУКА прожила нелегке, але щасливе життя. Вона завжди займалася тим, до чого прагнула її душа – медициною. Дука Т.В. народилася 17 січня 1914 р. у м. Одесі. Закінчила Одеський медичний інститут у 1939 р. 1941-й рік зустрів Тетяну Василівну ординатором терапевтичного відділення Одеського госпіталю № 411. За роки війни Тетяна Василівна придбала великий лікарський досвід. В Одесу Тетяна Василівна повернулася незабаром після звільнення міста. У рідному госпіталі вона працювала до 1948 року. З 1949 р. вона - клінічний ординатор на кафедрі інфекційних хвороб Одеського медичного інституту. З 1951 по 1955 рр. - асистент цієї ж кафедри. У 1955 р. переїжджає в м. Запоріжжя і працює асистентом кафедри. Через рік захищає кандидатську дисертацію на тему «Феномен угасання сыпи и реакция Дика в диагностике стертых форм скарлатины». У 1961 р. їй присвоєне вчене звання доцента. У наступні роки працювала над проблемою токсоплазмозу і як результат захистила докторську дисертацію в 1972 р. «Распространение и клиническая характеристика токсоплазмоза в Запорожье». Професор з 1974 р. Під керівництвом проф. Дуки Т.В. (1969-1986) виконано 3 кандидатських дисертації (Жилкіна І.К., Бутенко О.Ф., Пономаренко Г.Ф.).
Ростапшов Митрофан Федорович (асистент, доцент, професор) народився в 1924 році, у селі Самійленко Воронезької області. Після закінчення середньої школи вчився в Бакинському піхотному училищі, а потім брав участь у боях на фронті у Вітчизняній війні, де був поранений і до березня 1943 року знаходився на лікуванні в евакогоспіталі в м. Тбілісі. У 1945 р. вступив до у 2-го Московського медичного інституту. Після його закінчення у 1951 р. - клінічний ординатор кафедри інфекційних хвороб цього ж інституту. У 1953 р. переведений в аспірантуру і у 1955 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: ”Лікування дизентерії біоміцином”. У 1956 р. був обраний на посаду асистента кафедри інфекційних хвороб Запорізького інституту удосконалення лікарів, де працював до серпня 1960 р. У червні 1960 р. обраний на посаду доцента кафедри інфекційних хвороб Харківського медичного інституту. З червня 1962 р. по червень 1967р. знову робота на кафедрі інфекційних хвороб ЗІУЛ на посаді доцента. За цей час було опубліковано 26 наукових праць і проводилася робота над докторською дисертацією. У липні 1967 р. був обраний на посаду завідувача нової кафедри інфекційних хвороб Запорізькогомедичного інституту. Керівник кандидатської дисертації Мірошниченка В.П.
3ейгермахер Григорій Абрамович (асистент, к.мед.н.) народився в Одесі в 1924 році. Перед ВОВ родина переїхала на Далекий схід, у Хабаровський край. Незабаром після звільнення Одеси від німецьких загарбників родина повернулася на колишнє місце проживання. Григорій Абрамович успішно закінчив Одеський медичний інститут, де учився в таких видатних професорів як: М.В.Войно-Ясенецкий, В.К.Стефанский, Д.К.Заболотний, Л.К.Коровицкий і ін. Після закінчення інституту, будучи молодим лікарем-інфекціоністом, Г.А.Зейгермахер працював на спалаху туляремії в Одеській області і у Молдавії. З 1947р. по 1949 р. працював старшим лаборантом кафедри інфекційних хвороб Одеського Медінституту .З 1949 р. по 1953 р. працював у Болграді лікарем-інфекціоністом і викладачем інфекційних хвороб школи медсестер. У 1953 р. переїхав у місто Запоріжжя і до 1955 р. працював у 1-й інфекційній лікарні, потім у 2-й інфекційній лікарні ординатором і завідувачем гепатитного відділення. На практичній роботі підготував кандидатську дисертацію про застосування пірогеналу в комплексному лікуванні затяжних форм вірусного гепатиту. Захистив дисертацію в 1967р., а в 1968 р. був запрошений на кафедру інфекційних хвороб ЗМАПО на посаду асистента, де і працював до 1988 р. Як досвідчений лікарем і талановитий педагог Григорій Абрамович підготував до практичної діяльності сотні лікарів-інфекціоністів. За час роботи опублікував 40 наукових статей присвячених інфекційній патології.
Жилкіна Ірина Костянтинівна (асистент, к.мед.н.). Народилася в м. Іркутську, у 1930 році. Після закінчення школи, навчалася в 2-му Московському медичному інституті ім. Пирогова і на відмінно закінчила його в 1954 р. (педіатричний факультет). За розподілом була спрямована на роботу на Україну в Донецьку область, де працювала інфекціоністом і завідувачем інфекційним відділенням МЧС Миронівської ГРЭС до 1962 р. У 1962 р. переїхала з родиною в м. Запоріжжя. Працювала педіатром і інфекціоністом, а з асистентом кафедри інфекційних хвороб ЗІУЛ. За час роботи в інституті опублікувала 32 наукові праці, захистила кандидатську дисертацію “Клинико-иммунологические сопоставления при вирусном гепатите і механических желтухах различного происхождения ”. У 1986 р. після виходу на пенсію працювала лікарем-інфекціоністом у 4-й дитячої лікарні і викладачем-сумісником кафедри інфекційних хвороб ЗМАПО по 1995 рік.
|