Оцінка роботи академії

Актуально

Кафедра стоматології

Європейский проектPerio 2016 спільно організованим EFP та ORCA на тему «Загальні ознаки між карієсом зубів та захворюваннями пародонта»

ЗАХВОРЮВАННЯ ЯСЕН ТА КАРІЄС ЗУБІВ

Основні тези семінару Perio 2016 спільно організованим EFP та ORCA на тему «Загальні ознаки між карієсом зубів та захворюваннями пародонта»
Автором проекту є професор Nicola West, якою були проаналізовані та узагальнені дані консенсусних звітів профільних робочих груп, які працювали під керівництвом професора Mariano Sanz, професора Søren Jepsen, професора Iain Chapple і професора Maurizio Tonetti.
Карієс та пародонтит без своєчасного лікування можуть призвести до серйозних ускладнень, аж до втрати зубів. 1 людина з 3 уражена карієсом.
-Захворювання ясен та карієс зубів. Взаємодії та подібності між найбільш поширеними станами ротової порожнини. Важкий пародонтит є провідною причиною втрати зубів. 10% населення світу (743 мільйони людей) страждають від важкого пародонтиту. Захворювання ясен та карієс зубів продовжують бути головними проблемами охорони здоров'я у всьому світі.Розвитку захворювань ясен і карієсу зубів можна запобігти.
Важкий пародонтит за поширеністю займає шосте місце серед захворювань, що найбільш часто зустрічаються у всьому світі.
Захворювання пародонту та карієс зубів є найпоширенішими неінфекційними захворюваннями людства і основною причиною втрати зубів. Обидва захворювання можуть призвести до порушення харчування, негативно вплинути на самооцінку та якість життя людини. Зубна біоплівка є загальним етіологічним фактором у розвитку обох захворювань, крім того їх об'єднують спільні системні і соціальні чинники ризику, що мають велике значення для запобігання і контролю захворювань ясен і зубів. Новітні наукові дослідження показали як при захворюваннях пародонту, так і при карієсі високу ефективність аналогічних профілактичних підходів, що засновані на регулярній гігієні порожнини рота з застосуванням фторидної зубної пасти. Через зростання світового населення підвищується кількість людей, які страждають на карієс та пародонтит, що збільшує загальний тягар цих захворювань у глобальному масштабі, особливо це стосується осіб похилого віку.
На щастя, для лікування карієсу та пародонту доступні ефективні профілактичні та терапевтичні втручання. Є численні групи фахівців в галузі охорони здоров'я, які потребують більше інформації про ці хвороби. Вони розуміють співвідношення між факторами ризику (наприклад, палінням), захисними чинниками (наприклад, фтором, високим рівнем гігієни порожнини рота при захворюваннях пародонту) та патогенними чинниками.
Ця група медичних працівників включає в себе лікарів (від педіатрів до лікарів загальної практики та геріатрів); медичних сестер (від медичних сестер, які працюють у громадських медичних закладах, до тих, хто працює в онкології та геріатричних умовах); фармацевтів, які знають що причини виникнення карієсу, пов'язані з сухістю слизової оболонки порожнини рота та небезпекою ліків з додаванням цукру, а також що припинення паління цигарок при захворюваннях пародонту має важливе значення; лікарів-дієтологів (у тому числі тих, хто займається дієтою та харчуванням); працівників дитячих лікарень та акушерок.
Зберегти зуби на все життя. Допоможіть вашим пацієнтам вжити заходів!
-Рекомендації для лікарів-інтерністів
Захворювання пародонту
Хвороби пародонту - це захворювання мікробного походження. Існують різні форми захворювань пародонту (захворювання ясен), але найбільш поширеними є гінгівіт та пародонтит. Гінгівіт є передумовою розвитку пародонтиту. Однак не у всіх випадках гінгівіт прогресує з переходом в пародонтит, тому своєчасне лікування гінгівіту життєво важливо для першочергової профілактичної стратегії. У тих випадках, коли не лікують пародонтит - він може призвести до втрати зубів. Важкі, запущені клінічні випадки пародонтиту можуть стати опосередкованою причиною більш високої смертності, чому є надійні докази, які показують наявність у таких пацієнтів підвищеного ризику розвитку атерогенних серцево-судинних захворювань, діабету та інших, пов'язаних з пародонтитом, ускладнень. Розвиток пародонтиту зовсім не обов'язково означає, що люди нехтували правильною гігієною порожнини рота. Рівень сприйнятливості до цього захворювання різний. У зв'язку з цим, більш сприйнятливі люди можуть захворіти на цю хворобу навіть при відносно гарній гігієні порожнини рота.
У розвитку пародонтиту велику роль відіграє спадковість, проте стиль життя, фактори навколишнього середовища і соціально-економічні умови життя серйозно впливають на можливість розвитку і подальшого прогресування хвороби. Лікування пародонтиту може бути ефективним із забезпеченням збереження зубів протягом усього життя людини; однак, слід пам'ятати, що життєво важливою є рання діагностика, оскільки хвороба може початися в дитячому або більш пізньому підлітковому віці. Наявність кровоточивості ясен, поява крові в слині після чищення зубів не є нормою. Слід проконсультуватися у стоматолога з метою діагностики та проведення необхідного лікування. Хоча пародонтит не є інфекційним захворюванням, бактерії, які ініціюють захворювання, можуть передаватися від однієї людини до іншої. Якщо вони потрапляють до сприйнятливої людини, то імунна відповідь її організму може ініціювати появу ознак і симптомів пародонтиту. Пародонтит слід розглядати як важливий "симптом", який може свідчити про недоїдання або про наявність у пацієнта хронічного неінфекційного захворювання (наприклад, недіагностованого діабету). Тому слід обов'язково проконсультуватися з лікарем-стоматологом.
-Рекомендуйте людям відмову від паління
European Federation of Periodontology. 
-Рекомендації для лікарів-інтерністів
Заохочуйте пацієнтів з кровоточивістю ясен, неприємним запахом, відсутніми зубами або з проміжками між зубами відвідати лікаря-стоматолога або гігієніста для огляду, діагностики та консультацій. Заохочуйте будь-кого,
хто має ознаки хвороби пародонту, очищати міжзубні проміжки один раз на день, як рекомендував лікар-стоматолог або гігієніст. Переконайтеся, що пацієнти розуміють, що нездорові ясна можуть бути пов'язані з іншими загальними проблемами зі здоров'ям, і що рот не окремий орган, а життєво важлива частина тіла. Навчайте, мотивуйте і допомагайте пацієнтам правильно контролювати зубну бляшку. Заохочуйте соціальних працівників по догляду за людиной людиною звертатися за порадами щодо реалізації індивідуальної гігієни порожнини рота в домашніх умовах.
-Карієс
Карієс зубів - це викликана біоплівкою, стимульована цукром, багатофакторна, динамічна хвороба, яка з часом призводить до епізодичної демінералізації твердих тканин зубів. Ризик появи карієсу у індивідуума і в групах суттєво різний; процес ураження зубів карієсом відрізняється за ступенем тяжкості і активності перебігу. Зміни способу життя, дієтичні і поведінкові фактори можуть впливати як на появу нового захворювання, так і на прогресування існуючих уражень, проте необхідно знати, що на ранніх стадіях ці ураження можуть бути припинені. Багатофункціональний підхід, який мінімізує всі патологічні чинники при фокусі уваги на дієті та регулярному гігієнічному догляді за порожниною рота з використанням фторидних зубних паст, швидше за все, буде ефективним в боротьбі з цим захворюванням. Крім наведених загальних факторів ризику розвитку карієсу, відомі і такі, як ожиріння і гіпосалівація, паління при вагітності. Однак поки не достатньо доказів прямого зв'язку розвитку карієсу з системними захворюваннями і специфічними генетичними факторами.
Слід замінити ліки, зменшити споживання вільних цукрів. де серед побічних ефектів є зменшення слиновиділення в порожнині рота. Треба навчати і мотивувати пацієнтів Переконайтеся, що продукти та напої, які поширюються в школах, відповідають рекомендаціям здорового харчування. Рекомендуйте фторвмісні зубні пасти. Слід сприяти відсутності подрібненої їжі для харчування дітей дошкільного та шкільного віку.
Збереження здорових зубів на все життя має багато переваг. Дозволяють зберегти функцію жування, їжі, розмовляти та посміхатись.
Ураженню зубів карієсом та захворюванням пародонту можна запобігти
 Профілактичні заходи повинні застосовуватися для збереження природних зубів та зубних рядів у похилому віці.
 Слід забезпечити втручання і консультації фахівців, які допоможуть людині отримати всі переваги від запобігання карієсу і захворювань пародонту для збереження загальносоматичного здоров'я.
 Карієс і пародонтит є різними захворюваннями з різними патологічними механізмами розвитку, але мають загальну основну етіологічну детермінанту - зубну бляшку.
 Необхідно враховувати наявність рівноваги між факторами ризику (наприклад, палінням), захисними факторами (наприклад, фтором, гарною гігієною порожнини рота при захворюваннях пародонту) та патогенними чинниками.
 Епідеміологічні дані і аналіз тенденції відомих факторів ризику вказують на те, що через старіння населення планети зростає захворюваність на карієс і пародонтит.
 Збереження функціонального зубного ряду в старості є можливим і безумовно сприяє покращенню загальної якості життя.
 Здоров'я ротової порожнини є важливою складовою здорового старіння та вимагає гарного догляду за порожниною рота та доступу до профілактичних послуг та лікування.
 Рівень інформованості і мотивації, а не хронологічний вік, слід враховувати при розробці індивідуальних профілактичних та лікувальних підходів для людей похилого віку.
Захворювання пародонту слід розцінювати, як індикатор загальносоматичних захворювань.
Інформація про здоров'я ротової порожнини повинна бути спрямована в першу чергу на дітей, матерів, вагітних жінок, соціальних працівників та інших осіб, що доглядають за людьми похилого віку. Стан здоров'я порожнини рота у літніх людей залежить від їх інформованості, мотивації та можливості отримання стоматологічної допомоги, а не від їх хронологічного віку.
Для запобігання захворювань пародонту і карієсу важливе значення має зниження рівня і частоти надходження цукру і крохмалю, вживання яких має відбуватися під час прийому їжі. Важливе значення має чистка зубів два рази в день фторвмісною зубною пастою, яку слід доповнити ополіскувачем, що знижує утворення зубної бляшки. Заохочуйте матерів з моменту появи першого зуба у дитини проводити щоденне чищення зубів двічі на день за допомогою зубної щітки. Заохочуйте кожного щоденно чистити зуби з фторвмісною зубною пастою двічі на день з тривалістю чищення принаймні дві хвилини. Для зменшення накопичення зубної бляшки, людям з повним зубним рядом, додатково рекомендуйте ефективні гігієнічні засоби. Заохочуйте при годуванні дітей від самого народження надавати перевагу напоям без цукру.
Консультуйте особливо молодих та літніх людей щодо загрози цукровмісних дієт та ліків, які ініціюють розвиток карієсу та хвороб пародонту. Заохочуйте кожну людину до обмеження у раціоні харчування кількості цукру, із споживанням його тільки під час їжі. Включайте санацію ротової порожнини (лікування карієсу та захворювань пародонту) в медичні профілактичні програми для хворих на діабет, ожиріння, метаболічний синдром та серцево-судинні захворювання
Поширеність цих захворювань висока і вона збільшується пропорційно зростанню населення
Стоматолог може давати загальні поради, які стосуються необхідності скинути зайву вагу, відмовитись від паління, зайнятися спортом, а також контролювати можливість появи діабету і глікемії
Карієс і захворювання пародонту є найпоширенішими захворюваннями людства, але їх розвитку можна запобігти. Кровоточивість ясен не є нормою - негайно проконсультуйтеся зі стоматологом.
 
Європейська федерація пародонтології (EFP) - це організація, що займає провідні позиції в світі пародонтології. Сьогодні до складу EFP входить 30 національних пародонтологічних товариств Європи, Північної Африки, Кавказу та Близького Сходу. Сумарно кількість членів EFP становить близько 14 000 пародонтологів, стоматологів, вчених-дослідників, зубних гігієністів та інших членів, які орієнтовані на вдосконалення наукових досліджень і практичної діяльності пародонтологів. EFP представляє провідний світовий погляд на здоров'я ясен і захворювання ясен. Кожні три роки EFP є організатором найважливішого міжнародного пародонтологічного конгресу - EuroPerio, на якому відбуваються незабутні зустрічі з фахівцями світового рівня в області пародонтології. Кожен такий конгрес дарує всім пародонтологам можливість дізнатися новітні погляди на питання етіології та патогенезу захворювань пародонту, освоїти нові підходи до діагностики і систематизації цих захворювань, побачити нові клінічні результати комплексного підходу до лікування, дізнатися про перспективні методи профілактики. EFP видає один з найбільш авторитетних наукових журналів в цій області - Journal of Clinical Periodontology.
Більш детальну інформацію про структуру та діяльність EFP ви можете отримати на сайті: www.efp.org
European Federation of Periodontology
З історією понад 200 років компанія Colgate-Palmolive є світовим лідером в області догляду за ротовою порожниною, тому що рішуче налаштована на покращення у людей здоров'я ротової порожнини в усьому світі. Компанія володіє міжнародно визнаними брендами зубних паст та зубних щіток, серед яких: Colgate®, Colgate Total®, Maximum Protection Cavity Plus, Sugar Acid Neutraliser ™, Sensitive Pro-ReliefTM , Max White One®, elmex®, meridol® та Duraphat®, що добре відомі в багатьох частинах світу. Компанія Colgate-Palmolive постійно досягає успіху завдяки використанню інновацій в області догляду за ротовою порожниною та зміцненню партнерських стосунків із лікарями-стоматологами та громадськістю. Її основні цінності: "турбота", "глобальна командна робота" та "безперервне вдосконалення" – знайшли відображення не тільки в якості вироблених продуктів та репутації компанії, але й у відданості покращенню якості життя своїх споживачів і служінню громадам, де вона займається бізнесом.
Щоб дізнатись більше про співпрацю Colgate із стоматологами, відвідайте:
www.colgateprofessional.co.uk
www.colgatetalks.com
European Federation of Periodontology
Асоціація лікарів-пародонтологів України